30 Ağustos 2010 Pazartesi

NE OLUR FAZLA MÜTEVAZİ OLMAYIN..!

Dünya'nın bulunduğu son 100 yılı ve bununda son 50 yılını dikkatli inceleyecek olursak eğer, insanlık tarihi teknik ve görsel olarak büyük ilerleme kaydetmiştir. Tüm bu ilerlemelere rağmen bazı şeyler ise hiç bir şekilde değişmemiştir. Bunlar içerisinde de en önemlisi insan hak ettiği değeri görmemektedir, görememektedir. Belli bir zümre vardır ki modern olarak adlandırılan şu dünyada sömürgecilik anlayışlarını tüm şiddeti ile süredürmeye devam etmektedir. Dolayısı ile aslında pek birşey değişmemektedir. Bu zümrenin dışında kalan insanlar ise, aşırı mütavazilikleri ve kibarlıkları nedeni ile ilerleme kaydedememektedirler. İşte gelinen bu durumda, artık bir şeylerin değişmesini istiyorsak eğer, daha aktif olmalı ve mütevaziliklerimizi dahi belli ölçülerde sınırlandırmalıyız ki karşımızda bulunan negatifliklere cevap verebilelim ve faydamız dokunsun.
Aşağıda konu ile ilgili olarak yapılmış bir çalışmayı paylaşıyorum ve sanırım ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Diliyorum ki gelecek günler hepimiz için daha güzel olsun...
Dunning-Kruger Sendromu..:

Televizyon izlerken birilerine bakıp da "Ya bu adam bu sığlıkla nasıl buralara kadar gelebilmiş" diye düşündüğünüz oldumu hiç? Ya da işyerinizde sizinle aynı ya da daha üst aşamada bir görevde olan 

bazıları, sizde büyük bir şaşkınlık uyandırdı mı? Onlara bakıp "Bu cahillik, kendini bilmezlik nasıl fark edilmez?" diye iç geçirdiniz mi? 

Justin Kruger ve David Dunning adlı iki ABD'li bu hissi çok yaşamış olacak ki iki psikiyatri uzmanı, 10 yıl kadar önce bir teori ortaya attı: 

"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."

Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı: 
  • Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler. 
  • Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
  • Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
  • Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Bitmedi...

Cornell Üniversitesi' ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi... Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin "kendilerine güvenleri" müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.
Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise "en alçakgönüllü" deneklerdi, soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.
Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

"İşinde çok iyi olduğuna" yürekten inanan 'yetersiz' kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!


Ancak bu 'cahillik ve haddini bilmeme' karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur. 'Eksiler' kariyer açısından 'artıya' dönüşür.
Sonuçta, 'kifayetsiz muhterisler' her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler.. . Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında 'fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da 'ihtiras eksikliği' ile suçlanırlar... "
Ne olur fazla mütevazi olmayın..!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder